Svahilština (Kiswahili)

14. prosince 2008 v 11:22
Svahilština (Kiswahili) je bantuský jazyk používaný ve východní Africe. Pro většinu mluvčích nejde o jazyk mateřský, ale především o dorozumívací a společně s angličtinou jde o nejdůležitější lingua franca východní Afriky. Za úřední jazyk byla prohlášena v Tanzanii, Keni a Ugandě.
Svahilština má gramatiku založenou na bázi jazyků bantuských, ale její slovní zásoba je směsicí převážně bantusko-arabsko-anglickou. To odráží nedávné období britské koloniální nadvlády a předešlé expanze arabské (ománské), menší vliv na slovní zásobu měly i perština, portugalština, hindština a některé africké jazyky. Rozeznáváme 3 hlavní dialekty:
  • Unguja je ve svahilštině jméno ostrova Zanzibaru, kde se tento dialekt vyvinul. Je považován za nejčistší a standardní formu svahilštiny, která se rozšířila po celé Tanzanii.
  • Mwita pochází z Mombasy a používá se na většině území Keni.
  • Amu je nejmenší nářečí s domovem na ostrově Lamu a několika malých ostrovech sousedních.
Svahilština je i dnes dynamicky se vyvíjející jazyk, v období postkoloniálním vznikl smíšením angličtiny se svahilštinou s malou příměsi hindštiny nový slangový dialekt zvany Sheng.
Ve svahilštině existuje bohatá literatura. Nejstarší svahilské nápisy najdeme na náhrobních kamenech pocházejících ze 14. stol., později v ní byla psána islámská poezie, do 18. stol. se používalo písma arabského, od století 19. je svahilština psána latinkou. Nejznámějšími spisovateli 20. stol jsou Ngugi wa Thiong´o, Meja Mwangi a Shaaban Robert.

Rozšíření

Rozšíření svahilštiny
Rozšíření svahilštiny
Svahilština se používá v těchto zemích:

Fráze

  • hakuna matata - jedna z nejznámějších frází, proslavená kreslenou Disneyovkou Lví král. Znamená "no problem" nebo "neboj" (doslova: "nejsou potíže").
  • Jambo! - pozdrav užívaný především v kontaktu s turisty, mezi domorodými mluvčími je většinou ohýbán (např. hamjambo, hatujamo). Pozdravů jsou desítky (např. Habari za leo? Habari za kazi?). Na převážně muslimském pobřeží Keni a Tanzanie se často zdraví Salam alejkum…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama