Únor 2009

Egypt

14. února 2009 v 14:51
upravit geografie Tento článek z oblasti geografie nebo místopisu potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení lze hledat v radách na stránce Vzhled a styl, případně na diskusní stránce článku.

Čína

14. února 2009 v 14:45

Čína
Základní geografické údaje
Tento článek pojednává o historickém území. Další významy jsou uvedeny v článku Čína (rozcestník).
Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, hanyu pinyin: Zhōngguó, český přepis: Čung-kuo; tento pojem ovšem neznamená "Říše středu", jak praví žurnalistické klišé: ve starověku se jím označovaly "ústřední státy", tedy státy seskupené v Centrální planině, které představovaly tradiční kolébku čínské starověké kultury) je geografická oblast a historické území v Asii. Označuje prostor ovládaný čínskými impérii bez ohledu na to, šlo-li o etnicky čínské dynastie, nebo nikoli.


//


Spor o Čínu

V současné době je "Čína" ovládaná převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní "jednotné" Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny.


Tchaj-wan

V Čínské republice (Tchaj-wan) - která je díky převaze ČLR v mezinárodních vztazích oslabena - sílí hlasy pro nezávislost a zrušení tohoto konceptu. Jak z obav před válečným konfliktem s ČLR, která si činí nároky na území Tchaj-wanu, tak i z vnitřních politických důvodů však Tchaj-wan zatím nezávislost nevyhlásil.


Pevninská Čína

Území v Číně
Čínská lidová republika má dlouholeté nevyřešené územní nebo hraniční spory nejen s Čínskou republikou, ale i s dalšími s ní sousedícími zeměmi - Japonskem, Indií, Tádžikistánem a KLDR. Dále vede spor o Spratlyovy ostrovy s Malajsií, Filipínami, Tchaj-wanem, Vietnamem a Brunejí a spor o námořní hranici s Vietnamem v Tonkinském zálivu. Paracelské ostrovy jsou obsazené ČLR, ale nárokovány Vietnamem a Tchaj-wanem. Dalšími problematickými oblastmi jsou Prataské ostrovy a souostroví Čung-ša.
Čínská lidová republika rovněž čelí separatistickým hnutím v Tibetu a Ujgurské autonomní oblasti. Geografie Číny


Historie Číny

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Číny.


[

Rozsah Čínské říše v roce 1910.
Související články obsahuje
Portál Čína
logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu