Egypt

14. února 2009 v 14:51
upravit geografie Tento článek z oblasti geografie nebo místopisu potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení lze hledat v radách na stránce Vzhled a styl, případně na diskusní stránce článku.

Egyptská arabská republika
جمهوريّة مصر العربيّة
Ǧumhūriyyat Miṣr al-ʿArabiyyah
Džumhúrja al-Misríja al-'Arabíja
Vlajka Egyptu
vlajka
Znak Egyptu
znak
Hymna: ‬Biládí, Biládí, Biládí (بلادى، بلادى، بلادى)
geografie
Poloha Egyptu
Hlavní město:Káhira
Rozloha:997 739 km² (30. na světě)
z toho 0,6 % vodní plochy
Nejvyšší bod:Gebel Katrinah (2 642 m n. m.)
Časové pásmo:+2
obyvatelstvo
Počet obyvatel:77 505 756 (15. na světě, 2005)
Hustota zalidnění:74 ob. / km² (117. na světě)
Jazyk:arabština
Národnostní složení:Egypťané
Náboženství:islám 94%, koptské ortodoxní křesťanství 6%
státní útvar
Státní zřízení:republika
Vznik:28. února 1922 (nezávislost na Velké Británii)
Prezident:Muhammad Husní Mubarak
Předseda vlády:Ahmed Nazíf
Měna:egyptská libra (=100 piastrů) (EGP)
HDP/obyv. (PPP):1 489 USD (115. na světě, 2005)
mezinárodní identifikace
ISO 3166-1:818 EGY EG
MPZ:ET
Telefonní předvolba:20
Národní TLD:.eg
Mapa Egypta
Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii), ležící na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Ze severu ho omývají vody Středozemního moře (arabsky البحر الأبيض المتوسط al-bahhr al-abyadd al-mutawasitt), z východu pak Rudé moře (arabsky البحر الأحمر al-bahhr al-ahhmar).
Egypt je jednou z nejlidnatějších zemí Afriky. Většina z přibližně 78 milionů obyvatel (k roku 2007) žije poblíž břehů řeky Nil na ploše 40 000 čtverečních kilometrů, kde se nachází jediná orná půda. Většina nehostinné pouště Sahary je pouze velmi řídce obydlena. Přibližně polovina obyvatel Egypta žije ve městech, většina z nich v hustě obydlených centrech Káhiry, Alexandrie a dalších velkých měst Nilské delty.
Tato země je známá především díky starověké civilizaci a několika světově proslulým monumentům, jako jsou například pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, jako například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ Středního východu.


Názvy Egypta

V minulosti mívaly státy, nebo území na nichž se státy nacházely, poněkud odlišná jména, než jaká mají dnes. A čím vzdálenější minulost, tím propastnější se zdá být rozdíl mezi současným a tehdejším názvem daného území. Ani Egypt v tomto není výjimkou.
Kupodivu i naše současné označení má své kořeny v egyptštině, avšak původně to s názvem této země nemělo nic společného. Původně šlo totiž o označení pro Ptahův chrámový komplex v městě Mennofer (řecky Memfis) který byl nazývám "Palác Ptahovy Ka" což se v egyptštině řekne "hat ka ptah". Z tohoto názvu se však během staletí stala postupným vývojem zkrácení, která se mohla vyslovovat přibližně "hykupta" a v této podobě se s tímto označením setkali Řekové.
Ti si jej přizpůsobili svému jazyku a začali jej používat k označení celé země a dokonce k tomu i měli mýtus, v němž je to vlastně jméno egyptského krále, po němž se nazývá i celá zem. Tento řeky zkomolený název zněl AIΓYΠTOΣ (Aigyptos). Když se s tímto označením pro Egypt setkali Římané, převzali jej a přizpůsobili si jej zase svému jazyku a tak vzniklo ÆGYPTVS (Égyptus), což byl později i oficiální název provincie a z něhož je pak odvozen náš současný název.
Sami starověcí Egypťané však svou zemi nazývali jinak. A neměli pro ni jen jeden název, ale hned několik a každý z nich vyjadřuje, jak Egypťané svou zem vnímali a co pro ně znamenala. (viz Staroegyptské názvy Egypta)
V arabském světě a v Egyptě samotném je v současnosti používán výraz Maṣr nebo Miṣr.

GeografiePovrch

Fyzicky tvoří Egypt východní část Sahary. Je tvořen vysoko položenou tabulí, rozdělenou údolím Nilu na západní část, tvořenou Libyjskou pouští a východní část, tvořenou Arabskou pouští. Podložím tabule je většinou rula a žula. Na jihu, na egyptsko-libyjských hranicích leží masív Džabal Abenat, s nejvyšším bodem, 1934 metrů. Libyjskou poušť tvoří většinou pískové duny, místy je kamenitá skalní poušť. Na severu libyjské pouště se v západo-východním směru nachází dlouhý úzký pruh proláklin, z nichž největší je Kattára (20 000 km²) s nejnižším bodem −137 metrů. Na pravé straně Nilu pokračuje Sahara Arabskou pouští až k Rudému moři, podél kterého vystupuje řetěz hor z žuly a porfyru, nejvyšší hora zde je Šajid. Charakteristické pro tuto oblast jsou suchá údolí, vádí, kterými protéká značné množství vody po občasných deštích. Na jihu přechází Arabská poušť v Nubijskou poušť. K Egyptu náleží též Sinajský poloostrov, ohraničený Suezským a Akabským průlivem. Sinajský poloostrov již patří geograficky k Asii a leží zde nejvyšší hora Egypta, Hora sv. Kateřiny (Gebel Katherína) vysoká 2642 m.


Vodopis

Jedinou řekou Egypta je Nil. Na Nilu byla v roce 1970 postavena Asuánská přehrada. Je 111 metrů vysoká, má rozlohu 5000 km², dlouhá je 500 km (zasahuje až do Súdánu), hloubka dosahuje 95 metrů a objem zadržené vody je 130 mld m³. Na severu Nil tvoří deltu o rozloze 24 000 km². Na pobřeží ji tvoří n%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sona  Hribkova Sona Hribkova | E-mail | 23. února 2009 v 14:48 | Reagovat

je to suuuuuupppppppeeeeeerrrrrrrrrr

2 Scarlett Scarlett | 24. února 2009 v 13:48 | Reagovat

ty si super sestřenicce a budem spolu bydlet asi 2/3 roky v Holešově

3 Tajuana Demesa Tajuana Demesa | E-mail | Web | 2. února 2011 v 15:09 | Reagovat

I personally suggest Hostgator for webhosting. They are truly professional, support is perfect and uptime very good. Go to hostgator_dot_com and use "onecentcoupons" voucher code. You get first month just for free which is good deal.

4 MaikelE MaikelE | E-mail | 16. ledna 2017 v 20:43 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama